aeroklub polski31 grudnia spadła ostatnia kartka w kalendarzu na rok 2012. Weszliśmy w nowy rok. Najwyższy czas na podsumowanie sportowej działalności Aeroklubu Polskiego w minionych dwunastu miesiącach.

W modelarstwie najwięcej medali w rywalizacji międzynarodowej, bo aż 22, wywalczyli polscy modelarze. Po najwyższe indywidualne tytuły w sporcie modelarskim, a więc miano Mistrzów Świata sięgnęli: Sławomir Łasocha (modele rakiet czasowych z taśmą – S6A), Leszek Małmyga (modele rakiet czasowych z opadaniem wirowym – S9A) oraz Szymon Byrtek (zdalnie sterowane modele rakietoplanów – S8D. Wicemistrzostwo Świata wywalczył Konrad Wierzbicki w konkurencji modeli rakiet czasowych z taśmą – S6A, a drugie Wicemistrzostwo Świata przypadło czterem Polakom: Marcinowi Bieleckiemu (makiety rakiet wysokościowych – S5C), Tomaszowi Sobali (modele prędkościowe na uwięzi – F2A), Jarosławowi Mięsiakowi (modele akrobacyjne na uwięzi – F2B) oraz Szymonowi Byrtkowi (modele rakiet czasowych z opadaniem wirowym – S9A).

Nasi reprezentanci wiedli prym w sporcie modelarskim także na Mistrzostwach Europy i w Pucharach Świata.

Bez wątpienia jeden z największych sukcesów w historii odnotowała Szybowcowa Kadra Narodowa, która w amerykańskim Uvalde, podczas 32. Szybowcowych Mistrzostw Świata wywalczyła tytuł Drużynowych lukasz wojcik aeroklub wloclawski Mistrzów Świata! Na ten wynik zapracowali wszyscy zawodnicy, a wśród nich niezwyciężony od prawie dekady Sebastian Kawa i Zbigniew Nieradka, którzy w USA wywalczyli złote krążki i tytuły Mistrzowskie. Obaj piloci, m.in. dzięki tym sukcesom, uplasowali się na dwóch pierwszych miejscach w światowym rankingu szybowcowym. Srebro na tej imprezie wywalczył Łukasz Wójcik. Wymienione osiągnięcia nie byłyby możliwe bez pracy i poświęcenia samych zawodników oraz trenera Szybowcowej Kadry Narodowej – Jacka Dankowskiego.

Klasa naszych szybowników i wyczucie trenera zostały potwierdzone już w styczniu bieżącego roku, kiedy Sebastian Kawa, po zaciętej końcówce obronił w Argentynie kolejny mistrzowski tytuł, tym razem w klasie Standard.

Emocji sportowych na równie wysokim poziomie dostarczali także piloci samolotowi: Bolesław Radomski, Dariusz Lechowski, Michał Wieczorek oraz Michał Osowski, zdobywając drużynowe Mistrzostwo Świata w lataniu rajdowym. W tej samej konkurencji, indywidualny tytuł Wicemistrzów Świata przypadł Bolesławowi Radomskiemu oraz Dariuszowi Lechowskiemu.

emilia plak2Powodów do dumy dostarczali nam również Mistrzowie w akrobacji szybowcowej i sporcie motoparalotniowym. Maciej Pospieszyński, obecnie nasz najlepszy akrobata szybowcowy, pokazał w tym roku, że w tej dyscyplinie Polacy są zawsze na szczycie. Wynik ten cieszy tym bardziej, że Maciej jest zawodnikiem trzeciego już pokolenia polskich akrobatów, którzy odnoszą zwycięstwa w tej jakże widowiskowej dyscyplinie sportu lotniczego.

Przedstawicielką tego samego pokolenia – najlepszych polskich pilotów jest również Emilia Plak, która w sporcie motoparalotniowym, w konkurencji PF1, wywalczyła Mistrzostwo Świata, podczas Mikrolotowych Mistrzostw Świata, rozegranych w słonecznej i ciepłej Hiszpanii. W sporcie motoparalotniowym wynik Emilii Plak nie był jedynym sukcesem naszych reprezentantów. Załoga w składzie: Ryszard Żygadło i Patrycja Lejek sięgnęła po Wicemistrzostwo Świata w konkurencji PF2. W tej samej konkurencji zawodnicy Żygadło i Lejek wraz z tandemem: Tomasz Krzysztof i Ireneusz Wątroba zdobyli srebrny medal w klasyfikacji drużynowej. Drugie srebro drużynowe podczas tych samych zawodów przypadło Marcinowi Krakowiakowi, Krzysztofowi Romickiemu, Adamowi Książkowi oraz Adamowi Pasce w klasie PL1.

mikolaj stryjaOgromnie cieszy wynik rodzeństwa Jurkiewiczów, uzyskany podczas Mikrolotowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Hiszpanii. Pilot Przemysław Jurkiewicz z nawigatorem Dominiką Jurkiewicz w klasie motolotni dwuosobowych zdobyli w Hiszpanii Wicemistrzostwo Świata.

Nie sposób wymienić każdego z medalistów we wszystkich dyscyplinach sportu lotniczego, którzy w 2012 roku napawali nas dumą i radością. Jesteśmy wdzięczni im, jak również wszystkim biorącym udział w rywalizacji sportowej.

Rok 2013 zapowiada się równie emocjonująco, zachęcamy więc Państwa do śledzenia i uczestnictwa w inicjatywach organizowanych przez Aeroklub Polski oraz do oglądania poczynań polskich lotników!

19 stycznia 2013 roku w Argentynie zakończyły się 32. Szybowcowe Mistrzostwa Świata.

Niestety Chaves nie sprzyjało szybownikom, gdyż warunki meteorologiczne stale zakłócały rozgrywanie konkurencji i uczestnicy do ostatniego dnia nie byli pewni swoich lokat.

Sebastian Kawa potwierdził swoją dyspozycję oraz szybowniczy kunszt i pomimo niesprzyjających warunków pogodowych oraz wielu problemów podczas rozgrywania konkurencji, stanął na pierwszym miejscu podium, zdobywając w ten sposób już dziewiąty tytuł Szybowcowego Mistrza Świata. W klasie Standard Polskę reprezentowali także Tomasz Rubaj, który ostatecznie zajął 12. miejsce oraz Michał Lewczuk, który w klasyfikacji generalnej stanął na 23. miejscu.

Drugi medal wśród Polaków, tym razem brązowy, wywalczył Jędrzej Skłodowski, który startował w klasie Światowej. Na dobrej siódmej lokacie w tej samej klasie uplasował się – Jakub Barszcz.

klasie Club – Paweł Wojciechowski i Tomasz Krok ostatecznie znaleźli się w drugiej dziesiątce.

Kalendarz wydarzeń krajowych na najbliższe miesiące:

Marzec

06 – 10.03. 47. Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe – Lublin

14 – 15.03. Konferencja Paliwowa Aeroklubu Polskiego – COS w Spale

23 – 24.03. Mistrzostwa Polski Halowych Modeli Akrobacyjnych – F3P, F6B – Warszawa

29 – 31.03. 26. Mały Puchar Gordona Bennetta – MP Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze – Kruszyn